Ukratko o projektu PODRŠKA REFORMI SISTEMA ZDRAVSTVENE
ZAŠTITE I POSTIZANJU ODRŽIVOG FINANSIRANJA
Projekat “Podrška reformi sistema zdravstvene zaštite i postizanju održivog finansiranja” je realizovao Institut za socijalnu medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu uz finansijsku podršku Fonda za otvoreno društvo Srbije, u periodu od decembra 2003. do avgusta 2004. godine.
Ciljevi ovog projekta su bili:
• da se pruži podrška izvođenju reforme sistema zdravstvene zaštite i razvije zajednički profesionalni jezik među donosiocima odluka u zdravstvu prenošenjem znanja stečenih na kursevima Svetske banke o reformi sistema zdravstvene zaštite i održivom finansiranju (Flagship Course on Health Sector Reform and Sustainable Financing) stipendista Fonda za otvoreno društvo Srbije i republika bivše Jugoslavije;
• Da se unaprede znanja i veštine u izvođenju promena u sistemu zdravstvene zaštite, donosioca odluka, rukovodilaca zdravstvenih ustanova i drugih zdravstvenih radnika kao i predstavnika lokalne zajednice organizacijom regionalnih stručnih skupova sa temama koje se odnose na komponente reforme, njene etičke aspekte i razvoj održivog fiannsiranja;
• Da se sagledaju iskustva i pravci razvoja reformi sistema zdravstvene zaštite naše zemlje i zemalja sa teritorije bivše Jugoslavije razmenom stručnjaka i formiranjem mreže stipendista Fonda za otvoreno društvo koji bi putem veb-sajta komunicirali razmenjivanjem informacija o istraživanjima i programima u zdravstvu.
Ciljevi projekta su ostvareni formiranjem mreže stipendista Fonda za otvoreno društvo Republike Srbije koji su završili kurseve Svetske banke, organizacijom dva regionalna skupa sa temama koje obuhvataju koncept reforme sistema zdravstvene zaštite, razvoj održivog finansiranja, i aspekte medicinske etike značajne za reformu, zatim saradnjom sa stručnjacima u ovoj oblasti iz okolnih republika: Hrvatske, Makedonije i Bosne i Hercegovine) kao i publikovanjem priručnika sa svim izlaganjima sa kurseva Svetske banke na srpskom jeziku, uključujući i studije slučajeva, radionice i rad u grupama koji su pomogli da se proširi znanje i steknu veštine neophodne za izvođenje promena u sistemu zdravstvene zaštite. Do sada su održana dva Regionalna stručna skupa na Zlatiboru i u Velikoj Plani kojima je učestvovalo 120 polaznika iz 24 okruga u Srbiji. Učesnici su bili donosioci odluka u sistemu zdravstvene zaštite, rukovodioci zdravstvenih ustanova (ili odeljenja), mladi specijalisti socijalne medicine koji obezbeđuju podršku izvođenju reforme u institutima/zavodima za zaštitu zdravlja, domovima zdravlja i bolnicama, predstavnici filijala fonda osiguranja i predstavnici lokalne zajednice uključeni u planiranje i izvođenje programa zdravstvene zaštite. Pored učesnika iz Hrvatske, Makedonije, Bosanske Federacije i Republike Srpske, gosti regionalnih skupova su bili i predstavnik Kanadske asocijacije javnog zdravlja (CPHA), i nacionalni koordinator projekta “Podrška razvoju javnog zdravlja u Republici Srbiji”koji finansira Evropska agencija za rekonstrukciju (EAR).
Formiranjem mreže stipendista Fonda za otvoreno društvo iz Republike Srbije, pored unutrašnjeg regionalnog povezivanja, omogućena je dalja saradnja medju učesnicima na izvođenju promena u sistemu zdravstvene zaštite, kao i povezivanje sa susednim državama. Posebnu korist učesnici stručnih skupova su imali u praktičnom radu sa članovima ove mreže tokom predavanja, grupnog rada, diskusijama i prikazima slučajeva usmerenim na analizu performansi sistema zdravstvene zaštite, u definisanju i formulisanju prioriteta kao i u proučavanju izvora finansiranja u zdravstvu kao i načinima plaćanja davaoca usluga. Učesnici su bili angažovani da u grupama samostalno osmisle i grafički predstave projekat reforme, odnosno održivog finansiranja jednog segmenta sistema zdravstvene zaštite po svom izboru. Za najbolje predstavljene postere nakon glasanja dodeljene su prikladne nagrade.
Evaluacija oba stručna skupa pokazuje da su učesnici visokim prosečnim ocenama (4.6 i 4.7) ocenili njihov sadržaj i organizaciju, da su izuzetno zadovoljni znanjem koje su stekli kao i druženjem i mogućnošću da čuju iskustva susednih zemalja. Kao posebno koristan ocenili su priručnik sa štampanim izlaganjima i studijama slučajeva koje su analizirali tokom grupnog rada.
U Beogradu
20. 09 2004.godine
POVRATAK NA POČETNU STRANU
TIM | DOKUMENTI | DOGAĐAJI | PRIDRUŽI SE | LINKOVI | ENGLISH | POČETNA | KONTAKT |